POST PRZERYWANY W PRAKTYCE – PRZEPISY
Już wiemy, że narządy trawienne, które cyklicznie przez kilkanaście godzin nie muszą pracować, funkcjonują sprawniej i wydajniej. Już wcześniejsza kolacja, o jedną bądź dwie godziny, daje naszemu organizmowi odpoczynek na około dwanaście godzin. Jest to dobry początek, by przyjrzeć się Diecie IF czyli Intermittent Fasting.
POST PRZERYWANY
Ta forma postu to nic innego jak metoda odżywiania się określająca pory jedzenia i poszczenia, które adaptuje się do różnych rodzajów diet, nie narzucając przy tym specjalnych zasad żywienia. Posiłki w tym poście komponowane są z wykorzystaniem wszystkich grup produktów spożywczych. Poza efektem ubytku masy ciała dbamy jednocześnie o zdrowie. Zalecam spożywanie zbilansowanych posiłków czyli takich, które dostarczą zarówno białko, węglowodany jak i tłuszcze w odpowiednich proporcjach. Najkorzystniej jest wybierać żywność mało przetworzoną, czyli o „krótkim składzie”, stanowiącą szansę na większą liczbę witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i błonnika pokarmowego.
Produkty, których należy unikać:
– Rafinowany cukier
– Smażone potrawy
– Kiełbasy i wędliny
– Lody i desery na bazie przetworów mlecznych
– Produkty na bazie rafinowanej mąki, takie jak biały chleb, ciasteczka, ciasta, biszkopty, makarony itp.
– Gotowe i wysoce przetworzone produkty
– Przekąski, zarówno słone, jak i słodkie
– Słodkie napoje gazowane i soki z kartonu
Produkty, które warto zastosować:
– Oleje roślinne tłoczone na zimno, na przykład olej kokosowy, z ziaren sezamu, olej lniany, olej z ostropestu, olej lniany, oliwa z oliwek itp.
– Rośliny strączkowe
– Amarantus
– Jajka
– Suszone owoce
– Nasiona i orzechy
– Awokado
– Owies
– Gryka
– Komosa ryżowa
POMYSŁ NA ŚNIADANIE
SZYBKIE ŚNIADANIE Z KOMOSĄ (3 porcje)
Składniki:
– 150g komosy ryżowej
– 1 pomidor pokrojony w kostkę
– garść szpinaku
– 1 ząbek czosnku drobno posiekany
– 3 topinambury
– sól i pieprz
– olej kokosowy
– natka pietruszki
Wykonanie: Komosę ugotować według przepisu na opakowaniu. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju kokosowego, wrzucić czosnek i chwilę smażyć. Następnie dodać pomidora i szpinak. Całość smażyć aż pomidor puści sok, a szpinak się ugotuje. Do warzyw dorzucić ugotowaną komosę, wymieszać razem, dodać sól i pieprz. Podawać z sosem z awokado.
POMYSŁ NA DESER/ PRZEKĄSKĘ
DWUWARSTWOWY PUCHAREK EKSPRESOWY (3 porcje)
Składniki:
– 100 g namoczonych przez 30 minut i odsączonych nerkowców
– 2 łyżki oleju kokosowego
– garść malin, jagód (możesz użyć bananów, mango, ale owoce muszą być słodkie i dojrzałe)
– sok wyciśnięty z pół cytryny
– miód do smaku
– 1 szklanka mleka roślinnego
Wykonanie: Orzechy zmiksuj z sokiem z cytryny, polową mleka i miodem. Kiedy uzyskasz gładką masę, dodaj resztę mleka i olej kokosowy. Posmakuj, czy jest wystarczająco słodka, jeśli nie, dosłodź miodem. Połowę masy zmiksuj z jednym owocem, a drugą z drugim.
KOKTAJL Z AWOKADO ZE SZPINAKIEM I BANANAMI (2 porcje)
Składniki:
– 100 g umytego i osuszonego szpinaku ( 2 garście)
– 1 dojrzałe awokado
– 2 średnie banany
– 1-2 szklanki wody mineralnej bez gazu
– sok z limonki lub cytryny
– 2 łyżki siemienia lnianego
Wykonanie: Opłukany szpinak zblenduj ze szklanką wody mineralnej. Miąższ z awokado wydrąż łyżką i pokrój razem z bananami na mniejsze cząstki. Dodaj siemię lniane. Miksuj do uzyskania, jednolitej, kremowej konsystencji. W zależności od potrzeby dodaj resztę wody i wymieszaj całość.
POMYSŁ NA OBIAD
INDYJSKA ZUPA MŁODOŚCI (4 porcje)
Składniki:
– 1 łyżka oleju kokosowego
– 1 posiekana cebula
– 1 łyżeczka mielonej kurkumy
– 1 szklanka czerwonej soczewicy
– 2 łyżeczki mielonej kolendry
– 1 obrany i pokrojony batat
– 1 ziemniak pokrojony w kostkę
– 5 posiekanych ząbków czosnku
– 2 łyżeczki świeżego startego imbiru
– 2 papryczki chilli bez pestek, posiekane
– pół łyżeczki mielonego cynamonu
– 1/4 łyżeczki mielonych goździków
– 1 1/2 łyżeczki mielonego kuminu
– 1 łyżeczka curry
– 1 jabłko pokrojone w kostkę
– 4 szklanki bulionu warzywnego bio lub wody
– 400 ml mleka kokosowego
– posiekane zioła – natka, kolendra, bazylia
Wykonanie: W garnku z grubym dnem rozgrzej olej kokosowy, dodaj czosnek, cebulę, chilli i wszystkie sypkie przyprawy łącznie z imbirem. Podsmaż całość, dodaj oba rodzaje ziemniaków, jabłko, soczewicę, bulion i zagotuj całość około 15 minut pod przykryciem. Dodaj mleko kokosowe i zagotuj ponownie. Następnie zmiksuj i posyp ziołami.
POMYSŁ NA KOLACJĘ
KANAPKOWA PASTA Z SOCZEWICĄ I WARZYWAMI (2 dniowa porcja dla 3 osób)
Składniki:
– 1 szklanka suchej czerwonej łuskanej soczewicy
– 1 papryka czerwona
– 1 pomidor malinowy
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– 1 łyżeczka bazylii
– 1 łyżeczka ziół prowansalskich
– 1 łyżeczka papryki słodkiej
– 1 łyżeczka soli
– natka pietruszki
– olej kokosowy
Wykonanie: Soczewicę ugotuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu i ostudź. Cebulę obierz, pokrój i podsmaż na oleju kokosowym. Pokrój w kostkę paprykę i pomidora. Dodaj warzywa oraz zioła i przyprawy do cebuli. Pozostaw wszystko na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż do momentu zredukowania soku z pomidorów. Ostudź. Zblenduj warzywa z soczewicą. Podawaj z ulubionym pieczywem i natką pietruszki.
BIORYTM
Pamiętaj, że ogromną rolę w zdrowej diecie odgrywa zwłaszcza pora kolacji, bo im wcześniej ją zjesz, tym więcej dajesz czasu swojemu organizmowi na strawienie pokarmu jeszcze przed pójściem spać.
Unikaj więc późnych i obfitych kolacji. Na początek 12-godzinny post przerywany będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Pozytywne efekty odczuwa się już po kilku dniach stosowania postu.
Jak zatem jeść zgodnie z biorytmem?
RANEK
Mniej więcej o 6:00 budzi się twoje serce, o 7:00 wzrasta ciśnienie krwi i wtedy też rozpoczyna się powoli praca twojego układu trawiennego. To zdecydowanie najlepszy czas na śniadanie, ale też na oczyszczenie organizmu z toksyn, wówczas bowiem twoje jelito grube pracuje na wysokich obrotach. Najlepiej uszykuj sobie szklankę wody przy łóżku, byś od razu po wstaniu zafundował sobie trochę miłości, a później w kuchni wypij kolejną szklankę wody z cytryną.
Pierwszy posiłek powinno się zjeść maksymalnie do godziny po wstaniu. Twoje śniadanie może być bardziej obfite i kaloryczne w stosunku do pozostałych posiłków. I to nie tylko dlatego, że organizm po przerwie nocnej potrzebuje dużo energii żeby zacząć dzień. Wtedy także Twój żołądek ma największą moc trawienia, dzięki czemu poranny posiłek zostanie wykorzystany jako źródło energii do dalszej pracy i nie odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej.
Jeśli musisz zjeść coś słodkiego w ciągu dnia, rano masz na to najlepszy czas. Do godziny 11 twoja trzustka pracuje najsprawniej i dużo łatwiej poradzi sobie ze słodką przekąską. Twoje śniadanie może składać się właściwie ze wszystkich grup żywności. Dobrze, gdyby udało Ci się przestrzegać zasad diety rozłącznej.
Jeśli twój dzień zaczyna się od kawy, możesz sobie na nią pozwolić właśnie teraz. Organizm najlepiej poradzi sobie z jej działaniem. Oczywiście po 2 szklankach wody.
W CIĄGU DNIA
Zjedzenie zbyt lekkiego posiłku między godziną 12 a 14 może sprawić, że twój organizm nie otrzyma wystarczającej ilości substancji odżywczych i energii. Z tego powodu zaleca się, aby w tych godzinach spożywać główny posiłek dnia. Od godziny 15 Twój organizm zaczyna pracować wolniej, spada poziom soków trawiennych i zwalnia praca trzustki. Także Twoje jelito cienkie najlepiej funkcjonuje do tej godziny, a ty pozyskujesz wtedy najwięcej składników odżywczych z pożywienia.
Jeśli zamierzasz jeść owoce, powinieneś zrobić to do godziny 14 i koniecznie 30 minut przed posiłkiem lub 2 h po nim. Wówczas nie będą zalegać w twoim żołądku i powodować nieprzyjemnych wzdęć.
W drugiej połowie dnia powinieneś wystrzegać się nadmiaru tłuszczu, kofeiny i cukru. W innym wypadku zaburzysz wydzielanie hormonów, które odpowiedzialne są za Twój zmniejszony wieczorny apetyt i dobrą jakość snu.
WIECZÓR
To zdecydowanie czas na odpoczynek dla Twojego ciała. Około 19 spada ciśnienie krwi, ale też Twoja sprawność umysłowa. Powinieneś zadbać o lekkostrawną kolację. Około 21 Twój żołądek przestaje produkować soki trawienne, dlatego wszystko co zjesz, będzie w nim zalegać. Zakłóci to Twój sen, ale również zaburzy proces trawienia śniadania o poranku.
Wieczorem unikaj cukru w postaci słodkich przekąsek, a także dań typu fast food, chipsów czy owoców. Ich obecność na kolacyjnym talerzu dużo łatwiej odłoży się w „brzuchu”. Pamiętaj też, że choć wieczór to zazwyczaj wymarzona pora na spożywanie alkoholu, zadziała on na Twój organizm dużo bardziej intensywnie, a Twoja wątroba będzie musiała pracować prężnie także w nocy. To z kolei może skutkować gorszym samopoczuciem w ciągu dnia, sennością, a nawet rozdrażnieniem.
JEDZ MOŻLIWIE O TYCH SAMYCH PORACH DNIA, PRZYZWYCZAJAJĄC ORGANIZM DO WYDZIELANIA SOKÓW TRAWIENNYCH
Intermittent fasting posiada inne warianty, do których należą:
TRF 16/8 – gdzie przez 16 godzin w ciągu doby prowadzisz ścisły post, a przez 8 godzin jesz. Ten
wariant sprawdza się u osób ćwiczących w godzinach popołudniowych, gdyż dzięki temu nie ma konieczności wykonywania treningu na czczo i jest możliwość zjedzenia potreningowego posiłku, który regeneracje mięśnie. Osoby decydujące się na ten model, zazwyczaj zaczynają od 14 godzinnego postu.
TRF 20/4 – Jest to o wiele trudniejsza wersja, gdyż post utrzymuje się przez 20 godzin, a okno żywieniowe trwa zaledwie 4 godziny. Z tego też powodu wariant ten bywa czasem nazywany “dietą wojownika”. Podczas okresu jedzenia zaleca się spożyć dwa solidne posiłki, w tym jeden ciepły. Dieta IF 20/4 jest dość trudna do przeprowadzenia, także zaleca się ją tylko profesjonalnym sportowcom, którzy ostro pracują nad sylwetką.
ADF 5:2 – W tym wariancie nie wyznacza się godzin okna żywieniowego w ciągu dnia ani okresu postu. Tutaj chodzi o to, by przez 5 dni w tygodniu odżywiać się normalnie, natomiast przez 2 wybrane dni ograniczyć ilość konsumowanych kilokalorii do ok 20-25% dziennego zapotrzebowania. W praktyce zazwyczaj oznacza to spożywanie około 500-600 kcal na dobę.
Wariant 6:1 (eat-stop-eat) – Gdzie zachowujesz post przez 1 dobę co 6 dni czyli na przykład po 6 dniach kończysz jedzenie po obiedzie, spożywając następny posiłek o tej samej porze dnia następnego.
Kluczem do powodzenia przerywanej głodówki jest stosownie odpowiedniej diety, a konkretniej komponowanie swojego codziennego menu na bazie odżywczych, zdrowych i pełnowartościowych produktów.
Jeśli do tego dołożymy trochę systematycznego ruchu, będziemy mogli powiedzieć, że robimy bardzo dużo, aby być zdrowym, a przez to szczęśliwym.
W Zagrodzie Szczęśliwych Zwierząt mamy możliwość skorzystać z tej wielowymiarowości dla siebie i rodziny.
Sylwia Ratajczak
dietetyk, diet coach, instruktor samouzdrawiania, instruktor NW
W swej pracy oraz życiu nie rozdzielam funkcji fizycznych od funkcji umysłowych.
Dieta warunkuje psyche i na odwrót.
Każdy człowiek to dla mnie odrębna historia.
Procedury jedynie ułatwiają pracę, ale nie pozwalają dotrzeć do prawdziwych przyczyn problemu i tym samym skutecznego rozwiązania